Konferencja Senioralna

Wersja do wydrukuPDF version

W dniu 13.09.2019 r. Anita Lasota wraz z uczestniczkami grupy projektowej ASOS (projekt „Lubelskie Watchdogi”) uczestniczyły w I Konferencja Senioralna realizowana przez Fundację Rozwoju Gospodarki i Innowacji im. Eugeniusza Kwiatkowskiego we współpracy z gminami: Wojciechów, Jastków, Chodel, Wilków, Wilkołaz, Bełżyce, Jeziorzany, Niedrzwica Duża, Mełgiew i Wólka oraz stowarzyszeniem „U źródeł Ciemięgi” z Miłocina i stowarzyszeniem „Być bliżej” z gminy Niemce.

Konferencję otworzył Prezes Fundacji Rozwoju Gospodarki i Innowacji im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Marek Drączkowski. Następnie słowo wstępne do uczestników skierowali Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń, wójt gminy Wojciechów Artur Markowski oraz dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości Magdalena Filipek-Sobczak.

„Jest mi niezmiernie miło gościć dziś na konferencji senioralnej. Polityka senioralna jest priorytetem rządu Premiera Mateusza Morawieckiego”powiedział wiceminister Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń.

Projekt jest realizowany w ramach rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej osób starszych na lata 2014 – 2020 przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

„Aktywizacja osób starszych jest niezwykle ważna. Lubelszczyzna nie może stracić ich wiedzy i doświadczenia, bo w interesie nasz wszystkich jest integracja międzypokoleniowa”powiedziała dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości, Magdalena Filipek-Sobczak.

W konferencji udział wzięło ponad 100 seniorów z gmin województwa lubelskiego w tym uczestnicy projektu. Podczas spotkania zaplanowano prelekcje w obszarach dotyczących społeczeństwa obywatelskiego, w tym szczególnej roli osób starszych.

„Konferencja skierowana jest do osób po 60 roku życia z dziesięciu gmin województwa lubelskiego. Główną rolę pełnią oddolne inicjatywy obywatelskie osób starszych nakierowane na tworzenie i funkcjonowanie grup obywatelskich. Aktywność społeczna osób starszych po 60 roku życia jest niezwykle istotna ze względu na ich stereotypowe postrzeganie w społeczeństwie jako osoby mniej aktywne i de facto wykluczone z życia społecznego i obywatelskiego”mówi Jacek Kaliński, dyrektor Fundacji Rozwoju Gospodarki i Innowacji im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Data: 
środa, 25 Wrzesień, 2019 - 14:15