Lokalna Grupa Działania Owocowy Szlak zaprasza na warsztaty.

Zapraszamy do udziału w następujących warsztatach:

Warsztaty „kulinarne powroty”

31 stycznia 2015r. – świetlica wiejska we Wrzelowcu

1 luty 2015r. – świetlica wiejska w Rogowie

7 luty 2015r. – świetlica wiejska w Ratoszynie Pierwszym

8 luty 2015r. – Gminne Centrum Kultury w Józefowie nad Wisłą

14 luty 2015r. – świetlica wiejska w Wolicy

15 luty 2015 r. – świetlica wiejska w Kowali Pierwszej

Warsztaty w godzinach 9.00-16.00.

Warsztaty poprowadzi Kamil Kotarski - kucharz, ekspert, ale przede wszystkim pasjonat smaków, kuchni, produktów regionalnych. Współpracując z szefami kuchni promuje i zachęca do sięgania po rodzime produkty regionalne i receptury typowe dla kuchni regionalnej. Doradza samorządom, konsultuje programy kulinarne, realizuje warsztaty i pokazy kulinarne.

Warsztaty „wyplatanie z rogożyny”

22, 23, 24 styczeń 2015r. - Muzeum Multimedialne w Opolu Lubelskim, ul. Strażacka 1, 24-300 Opole Lubelskie

4, 5, 6 luty 2015r. - Gminna Biblioteka i Dom Kultury w Łaziskach

20, 21, 22 luty 2015r. – świetlica wiejska w Karczmiskach

Warsztaty w godzinach 9.00-16.00.

Warsztaty poprowadzi Helena Rogala, która od przeszło 50 lat wyplata różne rzeczy z rogożyny. Jest laureatkąŚwiatowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa w Nowym Tomyślu.Pani Helena mieszka we wsi Darowne koło Opola Lubelskiegoi  z pałki wodnej jest w stanie wypleść prawie wszystko -kapelusze, kosze piknikowe, pudełka na bibeloty, talerze, miski i podkładki na stół.  Jeszcze w latach 80-tych ubiegłego stulecia jej rodzinna wioska była zagłębiem wyrobów plecionkarskich. Dziś tylko pani Helena wykonuje ten fach, a plecionkarstwo stało się zanikającym zawodem.

Na warsztatach uczestnicy zdobędą wiedzę jak zbierać materiał, jak go suszyć, namaczać i jak wyplatać na formach. Efektem warsztatów będzie zorganizowanie wystawy i pogadanki o ginącym zawodzie.

Warsztaty „wyplatanie z wikliny”

30, 31 styczeń, 1 luty 2015r.  – świetlica wiejska w Rogowie

13, 14, 15 luty 2015r. - Muzeum Multimedialne w Opolu Lubelskim, ul. Strażacka 1, 24-300 Opole Lubelskie

20, 21, 22 luty 2015r. – Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Poniatowej, ul. Fabryczna 1, 24-320 Poniatowa

Warsztaty w godzinach 9.00-16.00.

Tradycja wyplatania koszy z wikliny sięga niepamiętnych czasów. Wyroby koszykarskie znane są we wszystkich kulturach na całym świecie. Wyplataniem z wikliny zajmowali się w przeszłości mieszkańcy gminy Wilków.  Był to zawód związany z naszym terenem i stanowi o naszej tradycji i rzemiośle. Znajdowały się tu również na terenach zalewowych Wisły plantacje wikliny.  Z Zagłoby pochodzi instruktorka warsztatów Krystyna Bocian, niezwykle doświadczona absolwentka szkoły wikliniarskiej w Kazimierzu Dolnym, która kontynuuje tradycje.

Na warsztatach uczestnicy zdobędą wiedzę jak zbierać materiał, jak go suszyć, namaczać, korować, lakierować i jak wyplatać koszyki, kosze, płoty i inne przedmioty, które można wykonać z wikliny. Efektem warsztatów będzie zorganizowanie wystawy i pogadanki o ginącym zawodzie.

Warsztaty „kompozycje z kwiatów i ziół”

28 luty- 1 marca 2015r. – świetlica wiejska w Elżbiecie

6-7 marca 2015r. – Gminny Ośrodek Kultury w Chodlu, ul. Rynek 45, 24-350 Chodel

14-15 marca 2015r. – świetlica wiejska w Kaliszanach Kolonii

Warsztaty w godzinach 9.00-16.00.

Warsztaty poprowadzi Małgorzata Urban, która jest Prezesem Klubu Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego w Kazimierzu. Pani Małgorzata specjalizuje się w układaniu palm wielkanocnych, tworzy kompozycje kwiatowe z suszonych ziół, traw i kwiatów, szydełkuje, tka. Potrzebne do tego rośliny sama sieje, dogląda i zbiera. Za zasługi w propagowaniu kultury ludowej odznaczona została Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową dla Kultury Polskiej, Zasłużony Działacz Kultury.

Na warsztatach uczestnicy zdobędą wiedzę jak zbierać materiał, jak go suszyć, naturalnie barwić i jak układać w kompozycje. Nabędą umiejętności robienia kompozycji z suszonych kwiatów, ziół, zbóż i innych roślin, a także bibuły - palmy, bukiety ozdobne i wieńce dożynkowe. Efektem warsztatów będzie zorganizowanie wystawy i pogadanki o uprawie, suszeniu ziół i kwiatów.

Zgłoszenia na szkolenia przyjmujemy do 21 stycznia telefonicznie: 81 827-72-31/32, kom: 697-915-005 lub osobiście w biurze LGD „Owocowy Szlak” (ul. Lubelska 4, 24-300 Opole Lubelskie). Liczba miejsc ograniczona. O zakwalifikowaniu się będzie decydowała kolejność zgłoszeń, złożenie karty zgłoszeniowej oraz deklaracji o uczestnictwie w całych zajęciach. W przypadku dużej liczby osób chętnych, które złożą kartę w jednym terminie będzie decydowało uzasadnienie w tym opis zainteresowań.

Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wdrażanie projektów współpracy"

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

piątek, 16 Styczeń, 2015 - 13:30